سد های لاستیکی

مقدمه:
سرزمین پهناور ایران در منطقه ای خشک و نیمه خشک قرار گرفته و توزیع ناموزون جریان سطحی محدودیت های عمده ای را در امر استفاده بهینه از آب این عنصر حیاتی به وجود آورده است . به علاوه قسمت اعظم این جریان ها قبل از این که مورد استفاده قرار گیرند از دسترس خارج شده و به سوی دریا سرازیر می گردند. از آنجایی که تامین آب همواره نیاز اساسی بشر برای استفاده های کشاورزی  صنعتی و آب شرب بوده است لذا مهار سیلابها و آبهای جاری از طریق احداث سد از کارهای اساسی و زیر بنایی محسوب و برای نیل به خود کفایی اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
با پیروزی انقلاب اسلامی صنعت سد سازی در کشور ما وارد مرحله جدیدی گردید و وزارت نیرو نیل به خود کفایی در این زمینه را هدف اصلی و متعالی خود قرار داد. خوشبختانه پس از گذشت سه دهه هم اکنون صنعت سد سازی به مرحله ای از رشد وارد شده است که بیشتر مراحل مطالعات طراحی نظارت ساخت مدیریت بهره برداری از سدها که زمانی در انحصار کارشناسان خارجی و مستلزم تحمل هزینه های گزاف ارزی بوده است به دست توانای مهندسین ایرانی صورت می گیرد.
چکیده:
نقش سازه های آبی در بهبود کمی و کیفی زندگی بشر آنچنان حائز اهمیت است که امروزه در هرکشوری سهم قابل توجهی از نیروی انسانی و بودجه های عمرانی را به خود اختصاص داده است.
در طرح این قبیل سازه ها ایمنی و پایداری سازه ، سرعت و سهولت ساخت سازگاری با محیط ، عمر مفید و هزینه های طرح از جمله مسائل مهمی است که همواره ذهن طراحان را به خود مشغول می دارد . از این رو سعی می گردد با استفاده از تکنولوژی های جدید و بهره گیری از مصالح و ابزار ساخت گوناگون حداکثر ضریب اطمینان در راستای مسائل فوق بدست آید.
یکی از جدید ترین مصالحی که در ساخت سازه های آبی در طی چند سال اخیر به خدمت گرفته شده ماده لاستیک است که بطور گسترده در ساخت بندها یا سدهای کوتاه مورد استفاده قرار گرفته است در سدهای لاستیکی انعطاف پذیری قابل توجه مصالح در مقابل عوامل خارجی همسازی و سازگاری با محیط ، سادگی طراحی ، کوتاه بودن مدت ساخت ، ایمنی و پایداری مناسب این قبیل سدها نسبت به سازه های صلب ، سادگی و سهولت بهره برداری و در نهایت کاهش هزینه های اجرائی موجب گردیده که در طرحهای آبی کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار گیرند.
در حال حاضر در تعداد زیادی از طرحهای آبی به منظور انحراف آب رودخانه جلوگیری از تداخل آب شور و شیرین کنترل جذر و مد در سواحل افزایش حجم سدهای ساخته شده و در طرح هایی مانند تغذیه مصنوعی بهبود محیط زیست تولید انرژی برق آبی . افزایش سطح ارتفاع آب در رودخانه ها جهت کشتی رانی و یا صرفه جویی در انرژی برای پمپاژ آب و سامان بخشی سواحل رودخانه از سد لاستیکی استفاده می شود.
کلمات کلیدی:
سدهای لاستیکی:(rabber dams,flexidams,inflated dam)

 

دریافت کل مقاله به صورت فایل ورد (Microsoft Word)

دریافت کل مقاله به صورت فایل پاور پوینت (Power Point)

مطالب تحقیق به صورت تیتر وار

تاریخچه استفاده از سدهای لاستیکی :

اهداف کلی از ساخت سدهای لاستیکی:

مزایای سدهای لاستیکی:

مزایای اقتصادی سدهای لاستیکی نسبت به موارد جایگزین:

انواع سدهای لاستیکی:

خصوصیات سدهای لاستیکی بادی

اجرای سدهای لاستیکی :

بدنه سد:
 بستر سد و تجهیزاتمهار:

خصوصیات سدهای لاستیکی آبی

ملاحظات و مشکلات فنی در سدهای لاستیکی

 

عمر و دوام سدهای لاستیکی :

برخی سدهای لاستیکی در کشورمان:

-سد لاستیکی عرب خیل ، نصب درسال ۱۳۸۳ – طول ۵/۴۵ متر – ارتفاع ۳ متر

سد لاستیکی آرمیچ کلا ، نصب در سال ۱۳۸۴ – طول ۵/۵۰ متر – ارتفاع ۵/۳متر

سد لاستیکیمیاندشت ، نصب در سال ۱۳۷۵ – طول ۷۰ متر – ارتفاع ۸۰/۲متر

منابع و مآخذ:
مجله راه و ساختمان شماره ۱۸ دی ماه ۱۳۸۳
فصلنامه شریف شماره ۲۳ بهار ۱۳۸۲ سال نوزدهم
 مجله مهندسی عمران- شریف- دوره : ۱۹، شماره : ۲۳، بهار ۱۳۸۲، ص. ۷۷ تـا ۸۲.
سدهای لاستیکی نشریه شماره ۳۵ ناشر وزارت نیرو – کمیته ملی سدهای بزرگ ایران ص، ۱ تا ۳۰
http://www.geo.blogfa.com/post-۵۰.aspx
http://rubberdam.kohranggroup.com/farsi/index_f.htm
http://www.rahpouyan.com
http://www.hydroconstruct.at
http://www.rubberimpex.com/rubberparts/sd۰۰۰۴.html
http://www.wrd.org
http://www.acwd.orghttp://ca.water.usgs.gov/user-project/sonoma/
http://wwwbridgestoneindustrial.com/rubberdam
http://www.econodam.com
http://www.hydroresponse.com

 

از آخرین خبرهای جوملا مطلع شوید